Asked by

jainav patel
on Nov 16, 2024

verifed

Verified

Refer to Figure 18-1. Suppose the firm sells its output for $13 per unit, and it pays each of its workers $165 per day. When the number of workers increases from 2 to 3, the

A) marginal revenue is $195 per unit of output, and the marginal cost is $165 per unit of output.
B) value of the marginal product of labor is $2,475, and the marginal cost per unit of output is $165.
C) value of the marginal product of labor is $195, and the marginal cost per unit of output is about $11.
D) firm's profit increases.

Marginal Revenue

The change in total revenue from an additional unit sold.

Marginal Cost

The cost of producing one additional unit of a good or service, important in decision-making processes about production levels.

Product of Labor

The goods or services generated as a result of work or employment, often measured to evaluate productivity.

  • Figure out the monetary measure of labor's marginal contribution.
verifed

Verified Answer

AT
Alayna TolisonNov 17, 2024
Final Answer:
Get Full Answer